Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

Mikołajki

 

Mikołaj w PSP w Olszance…


„Idzie, idzie święty z długą siwą brodą,
a dwaj aniołkowie za ręce go wiodą.
Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,
idą i szukają samych grzecznych dzieci”.

 

W Polsce dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie Świętego Mikołaja biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują drobne upominki, ukryte pod poduszką lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu.

Również do Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszance dotarła w grudniowy, mroźny piątek niezwykła osoba, sam Święty Mikołaj z pomocnikami: aniołkami, elfami
i diabełkami (w tej roli uczennice – Patrycja Piecowa, Wiktoria Klakurka, Angelika Obacz, Zosia Traka, Lena Dzięgielewska, Martyna Hernas, Kasia Miazgowska, Agnieszka Zalewska Julia Węgłowska oraz Martyna Pawłowska). Przybył ze swoją świtą na wezwanie zawarte w listach napisanych do niego  przez dzieci, a także samego Samorządu Uczniowskiego SP. Jakże miło było usłyszeć w trakcie lekcji czarodziejski dzwonek przybysza z Laponii. Uczennice klasy piątej - Wiktoria Klakurka i Patrycja Piecowa, aby skrócić czas oczekiwania ma spotkanie, przybliżyły wszystkim uczniom prawdziwą historię biskupa Miry.

 Mikołaj (w tej roli Jakub Gall) najpierw zawitał do klas najmłodszych, sprawdził wraz ze swoim sekretarzem – Wojtkiem Woźniakiem, czy wszystkie dzieci były grzeczne, posłuszne rodzicom i czy pilnie się uczyły.  Dopiero po wysłuchaniu opowieści najmłodszych, wierszyków i piosenek wręczył upragnione prezenty- paczki ze słodkościami. Następnie odwiedzał kolejno klasy: czwartą, piątą i szóstą, nic się nie ukryło przed czujnym okiem Mikołaja.  Święty był oczarowany tak miłym powitaniem i występem dzieci, w nagrodę wszystkim rozdał paczki ze słodyczami. Mikołaj również został obdarowany przez dzieci, otrzymał podziękowania oraz życzenia długiego zdrowia. Jednak  w tym dniu to nie był koniec niespodzianek, o godz. 10.00 uczniowie SP obejrzeli mikołajkowy spektakl w ramach projektu „Internetowy teatr TVP dla szkół pt. „Szelmostwa Lisa Witalisa”. Później najmłodsi uczniowie wzięli udział w Mikołajkowym Konkursie Recytatorskim. Wiersze Brzechwy, Tuwima deklamowało 22 wykonawców. Komisja oceniająca miała nie lada orzech do zgryzienia, gdyż wszyscy recytatorzy bardzo się starali wygłosić swój wiersz jak najpiękniej. Ostatecznie jury przyznało I miejsce –  Darii Sadlej, II miejsce – Kindze Naspińskiej i III miejsce – Julii Wachowskiej. Wszyscy w tym dniu otrzymali nagrody. Radości nie było końca.

Na pożegnanie Mikołaj podziękował za tak wdzięczne przyjęcie, nieskrywany uśmiech i radość dzieci, a także zapowiedział, że na pewno wróci do naszej szkoły za rok
i przywiezie cały worek prezentów dla grzecznych dzieci. A te, które już coś nabroiły, mają teraz szansę na poprawę.

                                                             Tekst opracowała Joanna Sowierszenko

więcej fotografii

więcej fotografii klasy 5

                                                              

E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 102 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1408854
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
252
215
467
1405787
1408854